mám záujem! Zavolajte nám
0915892781
Ľ. Podjavorinskej 4
080 05 Prešov

Majstrovstvá Európy a Majstrovstvá Sveta v Taekwon-Do ITF v podani našich reprezentantov

114Slovenský zväz Taekwon-Do ITF bol hlavným organizátorom 13. juniorských a 22. seniorských Majstrovstiev Európy v Taekwon-Do ITF Poprad-Vysoké Tatry, ktoré sa konali v Aréne Poprad v Poprade od 27. do 29. apríla 2007, za participácie 730 účastníkov z 27 krajín Európy.

Slovensko reprezentoval základný reprezentačný tím Slovenského zväzu Taekwon-Do ITF v zložení: PhDr. Martina Šoltisová Semešiová, prezidentka zväzu, Ladislav Huňady, reprezentačný tréner, Ján Goč, tréner. V seniorskej kategórii súťažil Martin Magda v športovom boji do 63 kg, ktorý žiaľ v štvrťfinále nestačil na ruského reprezentanta a nepostúpil do boja o medaile. Našu krajinu úspešne reprezentoval v seniorskej kategórii Tomáš Gajdoš, ktorý si vybojoval v špeciálnych technikách bronz. V disciplíne súborných cvičení sme mali zastúpeného minuloročného juniorského Majstra Európy Róberta Škopa, ktorý sa v seniorskej kategórii ocitol po prvýkrát a podobne ako Martin Magda ostal v boji pred medailovými bránami. Seniorskú kategóriu uzatvára Damián Gabáni. Damián súťažil v športovom boji do 71 kg, žiaľ nepodarilo sa mu zabodovať a v prvom kole vypadol s poľským reprezentantom. V juniorskej kategórii štartovala skúsená a úspešná reprezentantka Lenka Palaščáková, ktorá už má na svojom konte viacero významných úspechov, ako napr. dvojnásobná Vicemajsterka Európy v špeciálnych technikách, bronzová z Majstrovstiev Európy 2006 v prerážacích technikách, víťazka Svetového pohára 2006 v športovom boji do 60 kg a viacnásobná Majsterka Slovenska….. Lenke Palaščákovej sa mimoriadne darilo aj na domácej pôde, keď v súborných cvičeniach vybojovala tretiu priečku a následne bronz získala aj zo špeciálnych techník. Všetci súťažiaci sú členmi ŠK Taekwon-Do Ge-baek TJ Slávia PU Prešov.

Najúspešnejšou krajinou šampionátu v juniorskej a v seniorskej kategórii bolo Poľsko, ktoré opätovne potvrdilo, že je niekoľko rokov lídrom Taekwon-Da ITF v Európe.

Na šampionáte sme mali možnosť privítať viacero významných hostí nielen z medzinárodného, či európskeho Taekwon-Da ITF, ale aj z domácej politickej scény, Ministra školstva SR prof. Ing. Jána Mikolaja, CSc., vrchných predstaviteľov Sekcie štátnej starostlivosti o šport, generálneho sekretára Konfederácie športových zväzov, predstaviteľov miest Prešov, Vysoké Tatry a Poprad.

Organizácia 13. juniorských a 22. seniorských Majstrovstiev Európy v Taekwon-Do ITF Poprad-Vysoké Tatry sa vydarila k spokojnosti všetkých zúčastnených. Fotogalériu a komplexné výsledky zo šampionátu si môžete pozrieť na www.sztkd-itf.sk/euros2007

Štvorčlenná výprava našej reprezentácie sa zúčastnila aj na 9. juniorských a 15. seniorských Majstrovstvách sveta v Taekwon-Do ITF, ktoré sa uskutočnili v dňoch od 31. 5 do 4. 6. 2007 v Quebecku v Kanade. V seniorskej kategórii sme mali zastúpenie v športovom boji do 63 kg: Martin Magda a v športovom boji do 71 kg: Damián Gabáni, ktorý zároveň súťažil aj v prerážacích technikách. Obaja chlapci však neuspeli a v prvom kole nestačili na svojich súperov, Martin Magda na reprezentanta z Haiti a Damián Gabáni na argentínskeho súpera. Juniorská kategória bola zastúpená Lenkou Palaščákovou, ktorá súťažila vo všetkých štyroch disciplínach Taekwon-Do ITF. V súbornom cvičení sa jej nepodarilo prebojovať cez prvé kolo s argentínskou súperkou. V prerážacích technikách získala 6 bodov za 3 prerazené plastikové dosky, avšak nepostačovalo to na ďalší postup o boj o medaile. V ďalších dvoch disciplínach sa Lenke darilo ozaj znamenite, keď pre našu krajinu vybojovala dve medaile z Majstrovstiev sveta, čím sa zapísala do histórie slovenského Taekwon-Da ITF ako historicky prvá, ktorá zožala takýto obrovský úspech. V športovom boji do 60 kg vyhrala nad súperkami z Nového Zélandu a z USA, čím postúpila do semifinále, kde ju už čakala minuloročná Majsterka sveta v danej kategórii, poľská reprezentantka, s ktorou Lenka neuspela. Bol to veľmi tesný výsledok a tak si Lenka Palaščáková odnáša domov z Majstrovstiev sveta tretie miesto zo športového boja do 60 kg. Najviac sa nám darilo v Lenkynej najobľúbenejšej disciplíne a to v špeciálnych technikách, kde sa Lenka Palaščáková stala Vicemajsterkou sveta. Od titulu Majsterky sveta Lenku delil len zisk jedného bodu, ktorý žiaľ v rozskokoch o titul po navýšení centimetrov (225 cm do výšky) nezískala. (v tejto výške je potrebné prekopnúť dosku špeciálnou technikou do vertikálnej polohy) Napriek tomu jednobodovému deficitu sa z úspechu všetci tešíme a prajeme veľa ďalších úspechov v novej sezóne.

Tím dotvárala PhDr. Martina Šoltisová Semešiová, trénerka ŠK TKD Ge-baek TJ Slávia PU, prezidentka Slovenského zväzu Taekwon-Do ITF.

Poďakovanie patrí aj externým špecialistom, ktorí sa tiež podpísali pod týmito úspechmi a to: doc. PhDr. Taťjane Búgelovej, CSc., doc. PhDr. Květoslave Perečinskej, PhD. a PaedDr. Tomášovi Malému.