mám záujem! Zavolajte nám
0915892781
Ľ. Podjavorinskej 4
080 05 Prešov

6th Romanian International Summer Cup Oradea

240V končiacej sa súťažnej sezóne 2011-2012 sa 17 cvičencov a realizačný tím tvorený vedúcim výpravy p. Róbertom Balážom, rodičmi, vodičmi a pod. vybral hájiť farby nášho klubu, na pre nás už tradičný turnaj do Rumunska, kde nás stále čakala vynikajúca atmosféra, dobrá konkurencia a najmä priatelia, počnúc Mr.Tulkos Romeom – President of the King-do Taekwon-do Club Oradea, Mr. Mircea Munteanom – General Registrar of the Romanian of Taekwon-do I.T.F. , ktorí boli hlavnými usporiadateľmi turnaja.Turnaj prebehol v dňoch 14.6. – 17.6.2012 v novej športovej hale v meste Oradea a po absolvovaní cesty sa klub ubytoval v peknom prostredí hotela Continental Forum.

Turnaj prebiehal v troch súťažných dňoch, za veľmi teplého počasia, ako sme už zvyknutí, ale s týmto faktom sa museli vyrovnať všetci súťažiaci. Taktiež to nemala ľahké aj naša rozhodkyňa Veronika Červená, ktorá naviac aj súťažila v senior team female /ženskom seniorskom tíme/. Tradične sa začalo súťažiť od najmenších kategórií, v disciplíne súborné cvičenia /tul/ a súťaž plynule prechádzala aj do ostatných súťažných disciplín. V našej silnej disciplíne súborných cvičení tentokrát sme veľmi nepresvedčili, pretože v žiackej kategórii získal jedinú a to bronzovú medailu Tomáš Petro. Ten zacvičil slušne, avšak ostatní urobili buď chyby, alebo cvičili tuly, ktoré nemali dostatočne natrénované. Určite viac sme čakali od už skúsených “harcovníkov” ako sú Matúš Hutnik, Samko Olejár, Michal Beluško, či Tomáš Gaál. Dúfame, že si uvedomia fakt, že stále je potrebné trénovať základnú disciplínu TKD a to tul, od ktorej sa odvíja všetko ostatné. A taktiež musia dbať na rady trénerov, ktorí im stále prízvukujú sústredenie sa pred a na súťaži len a len na svoj výkon a nie na iné, nepotrebné veci. Konečne by sme chceli, aby to aj splnili a neodvádzali svoju pozornosť a sústredenie inam.

Pokiaľ sa týka sparingu, tak aj napriek vypadnutiu v 1.kole dobrým výkonom presvedčil, ešte v ringu nie veľmi skúsený Tomáš Petro, ktorý bojoval na svoj vek pomerne technicky, počúval rady trénera a pokiaľ by zvládol prvé kolo zápasu tak, ako druhé, mohol postupovať ďalej. To však nevadí, ešte má pred sebou dosť času. Michal Beluško prehral s menej skúseným Adamom Palšom, ktorý si nakoniec vybojoval bronzovú medailu. Ďalej bronzové medaily získali aj Tomáš Gaál a Samko Olejár. Tu je potrebné podotknúť, že Tomáš Gaál ak by viac energie venoval priamo súťaženiu , jeho výkony by boli určite lepšie. Musí zlepšiť samodisciplínu. Inak nebude postupovať vyššie. Samko Olejár vieme, že ak má svoj deň, podáva vynikajúce výkony. Teraz ho asi nemal, pretože jeho výkon bol akoby bez dostatočného nasadenia, agresivity..proste pomerne apatický. Škoda, popracujeme však viac na psychike a určite najbližšie to bude zasa náš starý dobrý Samko. U Matúša Hutnika platí v podstate to isté. Tieto hodnotenia netreba brať však negatívne…všetko je to myslené len, aby to smerovalo k zlepšeniu výkonov a ak nebudeme o tom hovoriť, tak sa to nezlepší. Jediná žiačka v našom klube Diana Hricišáková taktiež v tuloch vypadla v 1. kole, avšak náladu si vylepšila v sparingu, kde s prehľadom vďaka svojej výške prešla až do finále kategórie +45 kg, kde po základnom kole bola remíza, avšak v predĺžení skúsenejšia súperka ju nabodovala a Diane patrilo striebro. Diana však tiež nemá veľa skúseností z ringu, takže s jej výkonom bola spokojnosť. Ak sme už pri nej, spomenieme fakt, že bola nahlásená aj v kategórii junioriek v T-KI /špeciálne techniky/. Aj keď v základnom kole nekopla techniku Twimyo Nopi Ap Cha Busigi, dostala sa do rozstrelu o zlatú medailu. Tu už zvládla tento kop dobre a tým vyhrala rozstrel a získala zlato. Blahoželáme! K jej vystúpeniu a okolnostiam v team senior T-KI female /ženský tím špeciály/ sa vrátime neskôr.

V juniorskej kategórii platí niečo podobné ako u žiakov, že v súborných cvičeniach sme očakávali lepšie výkony a tým aj výsledky. Jakub Tomáš v kategórii I.DAN zacvičil síce celkovo lepšie ako na ME v Maribore, ale takisto ako u Jakuba Hutnika to nestačilo na medailové umiestnenie aj vďaka rozhodnutiam rozhodcov.Nahradili sme si to v sparingu, kde Dávid Trochan v kategórii do 58 kg získal striebornú medailu, kde vo finále prehral s bojovnejším a asi aj lepším súperom. Zlato v kategórii do 63 kg juniorov mohol získať Jakub Magda, avšak záver finálového zápasu nezvládol takticky dobre a v posledných 30 sec. si to prehral možno sám. Ale ináč s oboma tréner vyslovil spokojnosť. Vystúpenie Jakuba Tomáša v sparingu prinieslo trocha rozčarovanie, pretože má určite na viac, ako predviedol v 1. kole. Jakub Hutnik taktiež neprešiel na medailové miesta.

Kategória seniorov a senioriek je naša výstavná vitrína a cvičenci z mladších kategórii by si mali brať príklad z reprezentantov. Ako prístupom, sústredením, myslením a pod. Tak poďme po poriadku. V kategórii tul seniorky I.DAN si neohrozene vybojovala zlatú medailu 3-násobná držiteľka medailí z ME v tejto disciplíne, Veronika Balážová . O tom nebolo pochýb. Ale tiež jej to nikto nedaruje zadarmo. Chce to neustály tréning, zlepšovanie sa a pracovať aj sama so sebou. Lenka Palaščáková v kategórii II.DAN nenašla súperku a tak získala zlato. Marcel Petro v semifinále cvičil lepšie ako súper, avšak jedna chyba ho obrala o postup do finále a tak mu patril bronz v kategórii I.DAN.

V sparingu seniorov sme mali zastúpenie v jedinej kategórii a to do 71 kg. Martin Magda prešiel v 1. kole cez súpera pomerne hladko. V semifinále narazil na Patrika Petra. Súboj bol ako vždy pomerne vyrovnaný, veď sa poznajú už dobre. Podľa trénera mal mierne navrch Martin, avšak rozhodcovia prisúdili víťazstvo Patrikovi, teda Martin získal bronz. Marcel Petro prešiel do finále svojím osvedčeným výkonom. Tu sa stretol práve s bratrancom Paťom. A zasa bolo všetko ináč. Tento súboj sme videli už mnohokrát. Tentokrát vyhral Marcel, ale rumunskí rozhodcovia mali v sparingoch zvláštne bodovanie, pretože Paťo mal podľa našej výpravy určite viac bodov. No nič to nemení na skutočnosti, že túto kategóriu sme ovládli absolútne.

V individuálnej disciplíne špeciálnych techník potvrdili dominanciu seniorky, kde Veronika Balážová zvládla všetky techniky za 2 body a tým túto kategóriu vyhrala. Lenka Palaščáková nekopla svoj obľúbený kop Twimyo Nopi Ap Cha Busigi a získala striebornú medailu. V power teste Veronika Balážová sa dostala do rozstrelu o zlato s domácou skúsenou pretekárkou, avšak nepodarilo sa jej zvládnuť techniku Sonkal /2dosky/ a tak získala striebro. Lenka Palaščáková mala rovnako body ako ďalšie 3 pretekárky, avšak nevieme z akej príčiny nebol rozstrel o bronzovú medailu.

V kategórii tímov sme mali nasadený náš “hviezdny team” v power technikách senioriek. Všetky babenky tentokrát zabojovali a každá zvládla svoju techniku na plný počet bodov. To však dokázalo aj rumunské a maďarské družstvo a nasledoval rozstrel o všetky cenné kovy. Rozstrel už nemal konca kraja, lebo buď v ňom zabodovali znovu všetci, alebo nikto nezískal body a stále dookola sa pokračovalo. Nakoniec skúsený medzinárodný rozhodca p. Mircea Muntean použil nie často rozhodujúce pravidlo a to celkovú váhu súťažiacich v každom tíme. To znamená, že sa spočíta váha jednotlivkýň /počet 3 jednotlivkýň v tíme/ , v každom tíme a to družstvo ktoré má celkovú váhu najnižšiu získavá najcenennejšiu medailu. To sme už tušili, že máme určite “najľahšie dievčatá” /hoci pochybnosti boli/ – samozrejme pokiaľ sa len váhy týka. Celkový sumár váh bol nasledovný :RO 198,7 kg, HU 185,7 kg a SVK 171,2 kg. Čiže týmto zvláštnym pravidlom sme získali zlaté medaily, ktoré nakoniec naše dievčatá aj tak symbolicky odovzdali súperkám, aby im neostali oči pre plač.

V kategórii špeciálnych techník T-KI tímov žien sme očakávali zisk pódiového umiestnenia. Náš tím doplnila vekom ešte len žiačka Diana Hricišáková . Práve ona bola určená na kop Apchagi, avšak výška u senioriek je stanovená vyššie ako u žiačiek a Diana na ňu nedosiahla. Stálice tímu zabodovali naplno a tak sme boli v hre o zlatú medailu. Pri rozoskakovaní oba tímy bodovali na technike Dollyo a nasledoval Nikin obľúbený Yop. Práve tu sa však pri rozbehu a odraze pošmykla, technika sa jej nevydarila a patrilo nám striebro. Viac však mrzela skutočnosť, že Veronika si pri tomto preskoku natiahla väzy v kolene a práve z tohto dôvodu sme museli odvolať našu účasť v disciplíne – tradičný sparing. Prvykrát v histórii nášho klubu sme mali mať zastúpenie v tejto disciplíne u seniorov, kde Veronika Balážová s Marcelom Petrom nacvičili presne podľa pravidiel ITF zostavu a to najmä s výhľadom do budúcna. Chceli si to vyskúšať v ostrej súťaži a otestovať sa pred Svetovým pohárom v októbri v meste Brighton. Škoda, že to nevyšlo, ale aj taký je šport.

Mužský seniorský team, výrazne oslabený neúčasťou Tomáša Gajdoša, Damiána Gabániho, či Petra Mihoka nastupoval v zložení Martin Magda, Marcel a Patrik Petro, doplnený o juniorov Jakub Tomáš, Jakub Magda Dávid Trochan na špeciálne techniky s cieľom vyskúšať si svoje sily a podať čo najlepší výkon. To sa určite podarilo, pretože napodiv z 5-tich techník sa nám podarilo bodovať hneď v troch /hoci výšky boli stanovené o 10 cm nižšie, ako na ME, či MS/. To nás katapultovalo hneď do rozstrelu o zlatú medailu s družstvom Sasok Budapešť. Tu však rozhodcovia uznali súperovi body za nesprávne prevedenú techniku a márne boli naše protesty u hlavného rozhodcu. Ten síce priznal našu pravdu, ale rozhodol, že platí rozhodnutie kolegu na tatami. Ostali nám strieborné medaily. Ale výkonmi chlapci určite prekvapili a to pozitívne. Iná kapitola to už bola v najdramatickejšej disciplíne celého turnaja a to sparingu seniorských mužských tímov. Náš tím má povesť najtechnickejšieho, najzdatnejšieho súpera, hoci váhovo sme tak maximálne v 2/3-nách súperov. Tak to bolo aj v prvom kole, kde sme nastupovali proti tímu z Baia Mare /Rumunsko/. Tak poďme na to postupne. V 1. zápase súper nasadil rumunského reprezentanta, s váhou vysoko nad 80 kg. Tréner určil proti tomuto súperovi juniora Jakuba Magdu. Ten veľmi dobre ustál celý zápas, unikal, uhýbal, dokonca sa pokúsil bodovať, ale ako keby na skalu narazil. Aj napriek statočnému boju súper získal prvé 2 body za víťazstvo v tomto zápase. Išlo sa ďalej a nastúpil za nás Patrik Petro, ktorý svojmu súperovi nedal absolútne žiadnu šancu, dostatočne sa sním pohral a suverénne vyhral. Stav bol zrovnaný na 2 : 2.. Potom nastúpil Martin Magda proti možno aj 100 kg vážiacemu ťažkotonážnikovi. Avšak Martin má už dosť skúsenosti a aj napriek možno 40 kg rozdielu vo váhe, taktickyzápas dotiahol do víťazného konca. Stav bol 4 : 2 v náš prospech a to znamenalo naše víťazstvo, pretože súper postavil len 4 cvičencov do tímu a tak už nemal tento zápas šancu vyhrať. Takže sme postúpili do semifinále. A tu nás čakal domáci súper z klubu King Do Oradea, pod vedením Romea Tulkosa. V 1. zápase sa postavil Dávid Trochan proti “obrovi” čisto z taktických dôvodov trénera, čiže sme prehrávali 0 : 2. V ďalšom zápase nastúpil Marcel Petro za náš tím a svoj zápas inde ako v Rumunsku a proti domácemu kolektívu by všade na svete vyhral. Opačného názoru však boli domáci rozhodcovia a dali vyhrať svojmu zverencovi. Asi sa im zdalo, že už bolo dosť dominancie nášho klubu v tejto disciplíne, pretože zatiaľ sme nenašli ešte premožiteľa. No prehrávali sme 0 : 4. A zasa nastúpil Patrik Petro, ktorý doslova “ugniavil” súpera a tu sa už nedalo “narábať s výsledkom, stav sme upravili na 2 : 4 v náš neprospech. Nastúpil znovu Martin Magda a zasa proti “chrústikovi” s váhou cca 100 kg. A zasa zápas zvládol dobre a mal vyhrať. No rozhodcovia nám zasa nedali šancu a víťazstvo prisúdili rumunovi, čo znamenalo, že celý zápas sme prehrali 2 : 6 a tým sme vlastne získali bronzové medaily. Ak by však rozhodcovia boli objektívni, tak stav by bol presne opačný. No nevadí, chlapci v kombinovanom zložení 3 seniori a 3 juniori zabojovali statočne. A napokon domáci rozhodcovia “dohnali” domáci klub aj vo finále s maďarským družstvom k víťazstvu, hoci tí boli lepší.

Nastáva čas celkového zhrnutia výsledkov a záverečného hodnotenia. Takže celý klub získal spolu 22 medailí, z toho 6 zlatých, 8 strieborných a 8 bronzových. A to ešte nebol koniec, pretože tretikrát v rade sme aj napriek určitému oslabeniu v radoch seniorov, neúčasťou vyššie spomínaných /Gajdoš, Gabáni, Mihok, Ivanocová/ získali pohár pre absolútne najlepší tím seniorov a to pred maďarským družstvom Sasok Budapešť a najpočetnejšie zastúpeným domácim King Do Oradea. To myslím bola zaslúžená pocta vyjadrená trofejou, pretože od viacerých trénerov a funkcionárov, či už klubov, alebo rumunskej Federácie sa nám ušlo veľa pochvalných slov na adresu našich seniorov, najmä za sparing a technické disciplíny a samozrejme súborné cvičenia Veroniky Balažovej. Týmto sme len potvrdili dobré meno našej školy, hoci máme stále čo zlepšovať, ako bolo uvedené už vyššie. Možno toto hodnotenie pre niekoho vyznie negatívne, avšak ak sa nepoučíme z chýb, nebudeme zlepšovať disciplínu /najmä u mladších/, tak nemôžme napredovať. A to by bola veľká škoda. Celkovo však tréner vyslovil s úrovňou turnaja veľkú spokojnosť. Zo žiakov pochválil Tomáša Petra za súborné cvičenia a aj za sparing, hoci ho prehral, ďalej Adama Palšu za jeho bojovnosť, aj napriek menšej skúsenosti a samozrejme Dianu Hricišákovú za sparing, víťazstvo v T-KI junioriek a pomoc v seniorskom tíme taktiež pri T-KI. Z juniorov v súborných cvičeniach nepresvedčil nikto, v sparingu zabrali Dávid Trochan a Jakub Magda, hoci tento vo finále mohol aj vyhrať. Tuly zasa celkom dobre zacvičil Jakub Tomáš, ale ten zasa sklamal v sparingu.

Pokiaľ sa týka seniorov, tak tu sme už opísali skôr ich prínos pre klub, nakoniec skoro všetci sú aj reprezentanti SR v svojich kategóriách. Najmä v sparingu mužov a všetkých technických disciplínach naplnili očakávania a tréner vyslovuje absolútnu spokojnosť v tomto smere.

Ako vždy v neposlednej rade poďakovanie patrí všetkým, rodičom, ktorí sa ako doprovod zúčastnili tohto turnaja a boli nápomocní vedúcemu výpravy. Či už to boli rodiny Petra a Paľa Petrovcov, Jožko Hutnik, Tomáš Olejár alebo Veronika Balážová st. /hoci neustrážila fotoaparát – za toto ma zabije/ a nesmieme zabudnúť na nášho Ivka Majerníka, ktorý síce mal dokumentovať priebeh turnaja, ale svoju úlohu mohol zvládnuť aj lepšie, pretože nafotil “len” cca 2.500 fotiek. No možno nabudúce to zlepší. Ale teraz už bez recesie. Poďajkovanie proste patrí aj napriek drobným nedostatkom všetkým a bola to vydarená bodka za súťažnou sezónou 2011/12. Tá nesúťažná však pokračuje dňa 23.6.2012, kde v čase od 16.30-17.10 hod. náš klub exibične vystúpi na Dobrom festivale v prešovskom amfiteátri. A dňa 30.6.2012 v dopoludňajších hodinách uzavrieme symbolicky sezónu skúškou na vyššie tehcnické stupne tzv, páskovaním , pod bedlivým dohľadom garanta nášho klubu majstra Jerzyho Jeduta VII. DAN. Tak prajeme všetkým členom klubu veselé prádzniny a v septembri DOVIDENIA! A ĎAKUJEME!

Peter Magda (prezident klubu), Vladimír Gajdoš (viceprezident klubu), Róbert Baláž, Martin Magda, Veronika Balážová, Marcel Petro (tréneri klubu), Martina Lenhardtová (hlavná trénerka klubu) /teraz mimo diania, ale duchom s nami/ a všetci rodičia, známi, priatelia, sympatizanti klubu, pozorovatelia a tí, ktorí to myslia s TKD vážne.

(PM)