mám záujem! Zavolajte nám
0915892781
Ľ. Podjavorinskej 4
080 05 Prešov

5. ročník PREŠOV OPEN – OTVORENÉ MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA TAEKWON -DO ITF – pokračovanie

100Slovenský zväz Taekwon-Do ITF a ŠK Taekwon-Do Ge-baek TJ Slávia PU v Prešove zorganizovali v dňoch 3. – 4. 2. 2007 v Športovej hale PU v Prešove, v poradí už 5. ročník najvýznamnejšieho podujatia na Slovensku v Taekwon-Do ITF – medzinárodnú súťaž PREŠOV OPEN pre žiakov, juniorov a seniorov, farebné a čierne pásy.

Ako sme už uviedli na tomto šampionáte sa zúčastnilo 21 klubov z 5 piatich európskych krajín: Poľska (12), Maďarska (4), Čiech (2), Lotyšska (1) a Slovenska (2), čím sa prekonal rekord z minulého ročníka, na ktorom sa zúčastnilo 17 klubov.

Najúspešnejším klubom turnaja sa stal klub KS DRAGON z Poľska, ktorý bol len o 3 body v predstihu pred domácim klubom ŠK TAEKWON-DO GE-BAEK TJ SLÁVIA PU V PREŠOVE. Cenu pre najúspešnejší klub turnaja – pekný pohár venoval primátor mesta Prešova – JUDr. Pavel Hagyari. ŠK Drako TKD Smolenice sa umiestnil na peknom 13. mieste v celkovom poradí klubov podľa úspešnosti.

Po prvýkrát v histórii turnaja Prešov Open sa súťaženie rozložilo do dvoch dní. Dôvodom bol z roka na rok stúpajúci počet súťažiacich v jednotlivých disciplínach. Hlavným cieľom šampionátu bolo umožniť štartujúcim viac časového priestoru v ringoch a priblížiť sa atmosfére, ktorá vládne na európskych a svetových významných podujatiach.

V sobotu 3. 2. 2007 sa v dopoludňajších hodinách uskutočnila registrácia a na pravé poludnie začala súťaž v súborných cvičeniach a v špeciálnych technikách. V súťaži súborných cvičení mal každý súťažiaci možnosť zacvičiť voliteľnú zostavu a povinnú zostavu, čím sa tiež zvýšila prestíž súťaže. V špeciálnych technikách sa testovali tri techniky a to priamy kop prevádzaný vo vzduchu do výšky 280 cm, bočný kop do výšky 240 cm a kop prevádzaný do diaľky vo vzdialenosti 3 m. Jednotlivé parametre boli samozrejme prispôsobované vekovým kategóriám.

Po prvýkrát v histórii turnaja musela zasahovať rýchla pomoc, ktorá bola privolaná k maďarskej reprezentantke po neúspešnom vykonaní dopadnutia pri špeciálnych technikách. Maďarskú reprezentantku previezli do Prešovskej nemocnice na RTG vyšetrenia.

Nedeľa sa začínala špeciálnymi technikami juniorov starších. Od 10 tej hodiny sa začali prvé súboje v disciplíne športový boj K.O. systémom. Každý súťažný zápas pozostával z dvoch kôl, pričom jedno kolo trvalo 2 minúty.

Súťažilo sa na 4 ringoch s povrchom tatám, pričom jeden ring bol vyvýšený a špeciálne upravený na večerné finále, ktoré bolo sprevádzané svetelnými efektmi firmy Waldo, bránou borcov, videoprojekciou a samozrejme kultúrnym programom, ktorý zabezpečil Klub športových gymnastiek TJ Slávie PU spolu s Klubom aerobičiek TJ Slávie PU pod vedením doc. PhDr. K. Perečinskej, PhD.

Tento rok sme do finále zaradili 5 najlepších zápasov, pričom 2 zápasy boli obsadené domácimi reprezentantmi, ktorí sa vynikajúcimi výkonmi prebojovali do večerného finále. Išlo o Lenku Palaščákovú a Damiána Gabániho. Lenka Palaščáková bola úspešná aj vo finálovom zápase, v ktorom zdolala poľskú reprezentantku a tým si pripísala 3 zlatú medailu zo šampionátu, čím sa Lenka stala najúspešnejšou športovkyňou/com celého turnaja. Damián Gabáni vo finále žiaľ nestačil na Petra Swiejkowskeho z Poľska a tak sa musel uspokojiť so striebornou medailou.

Na šampionáte sme mali možnosť privítať Tadeusza Lobodu, 6. Dan – prezidenta Európskej Taekwon-Do Federácie, Jerzyho Jeduta, 6. Dan – generálneho sekretára Európskej Taekwon-Do Federácie, Ing. Jozefa Višňovského – prednostu mesta Prešov, doc. Ing. Petra Kuzmišina, DrSc. – prorektora pre rozvoj a informatiku PU v Prešove, PaedDr. Svorada Herdického – z odboru športu MsÚ v Prešove, Tomáša Hubera – manažéra Hotela Átrium vo Vysokých Tatrách.

Za pomoc pri organizovaní 5. ročníka Prešov Open – Otvorených majstrovstiev Slovenska patrí vďaka mediálnym partnerom: Slovenskému rozhlasu, Tatra Temex cable, a.s., Prešovskému večerníku, Korzáru a sponzorom: B.I.G.O. – Jozef Zavecký, Renojave, Stolárstvu Petro, Beka Optik – Belejik, firme Pejtr, Niosart, Mantice a Todekoru. Vďaka patrí tiež všetkým členom organizačného výboru za ich húževnatosť, záujem a voľný čas, ktorý venovali príprave a realizácii podujatia.

Konkrétne výsledky zo šampionátu sú dostupné na www.sztkd-itf.sk

Organizačný tím sa v najbližších mesiacoch popasuje s organizáciou 13. juniorských a 22. seniorských Majstrovstiev Európy v Taekwon-Do ITF Poprad – Vysoké Tatry, ktoré sa uskutočnia od 27. 4. do 30. 4. 2007 v Poprad Aréne.