mám záujem! Zavolajte nám
0915892781
Ľ. Podjavorinskej 4
080 05 Prešov

3 bronzové medaily

V dňoch od 22. – 24. 04. 2005 sa v talianskej Terracine uskutočnili 11. juniorské a 20. seniorské Majstrovstvá Európy v Taekwon-do ITF, na ktoré boli nominovaní juniori – Róbert Škop (vlaňajší vicemajster Európy v súborných cvičeniach) na súborné cvičenia do 1. danu, Tomáš Gajdoš na špeciálne techniky, juniorky Lenka Palaščáková (vicemajsterka Európy v špeciálnych technikách) na súborné cvičenia do 1. danu, špeciálne techniky, prerážacie techniky a športový boj do 60 kg, ďalej Veronika Balážová na športový boj do 42 kg a seniori Martin Magda (bronzový medailista v športovom boji juniorov do 58 kg) na športový boj do 63 kg a Ján Goč na prerážacie techniky a súborné cvičenia do 1. danu. Tím dotvára reprezentačný tréner Ladislav Huňady a prezidentka Slovenského zväzu Taekwon-do ITF PhDr. Martina Šoltisová Semešiová.

Slovenský národný tím vycestoval na šampionát 20. 04. 2005 (v stredu) v ranných hodinách. Cesta trvala 25 hodín a viedla cez Slovensko, Rakúsko a samotné Taliansko. Počasie bolo obzvlášť aprílové, svietilo slnko a na autách bol sneh. Do hotela Blue River, kde sa mala uskutočniť prezentácia sme prišli pred obedom, kde sme čakali na majstra Jacob Wilem Bosa, hlavného organizátora podujatia. Po vyplatení poplatkov sme sa ubytovali v dovolenkovom hotelovom komplexe SOLTOUR. Náš hotel sa nazýval Adriana a zabezpečené sme mali 3 trojposteľové izby. Po vybalení sme sa vrátili do hotela Blue River, kde si naši súťažiaci vyzdvihli identifikačné karty tzv. „ID cards“. Súťažiaci mali od tejto chvíle priestor na rozcvičovanie a relax. Reprezentačný tréner s prezidentkou zväzu sa v tom čase zúčastnili trénerskeho mítingu, na ktorom dostali podrobné inštrukcie, plán súťaže a rozlosovanie. O 21. hod sme sa už všetci spoločne stretli aj s inými tímami na večeri v reštaurácii PAPAGGANO. Počas celého pobytu sme mali možnosť ochutnať pravé talianske cestoviny s pastami.

Piatok sme mali ráno o 6:30 budíček a následne po ňom sme absolvovali raňajky. O 8:30 sa už v športovej hale PALAZZETTO DELLO SPORT začali prvé súboje o medaily v súborných cvičeniach na piatich ringoch. Ako prvá z tímu sa predstavila Lenka Palaščáková vo voliteľnom súbornom cvičení (tul) „ge-baek“ a v povinnom cvičení „toi-gye“. Lenka zacvičila oba tuly s precíznou technikou, avšak zápas vyhrala nemecká reprezentantka Nicola Konig, ktorá Lenku prevýšila v dynamickosti. Po Lenke nasledovali ďalšie napäté chvíle, keď sme prsty držali Róbertovi Škopovi. Róbert mal vo svoje kategórii najväčšiu konkurenciu a to 27 pretekárov. Prvý súboj čakal Roba s nórom Kristianom Ernstsenom. Po skvelom zacvičení voliteľného tulu „po-eun“ a povinného tulu „choong-moo“ bol víťaz jasný – Robo postúpil do ďalšieho kola. Nasledovali horúce chvíle, jeho súperom bol ír Karl Kelly, avšak po opätovnom výbornom výkone („po-eun, won-hyo tul“) sme videli pozdvihnutú ruku hlavného rozhodcu na Robertovej strane. Medzi tým sa odohrávali ďalšie súboje – angličan zvíťazil nad slovinským reprezentantom a aj nad rumunom. Bolo to jasné Róbert verzus angličan Steven Arroyo. Po zacvičení „po-eun tulu“ a „ toi-gye“ tulu nasledoval Robov postup do semifinále. O postup do finále bojoval s poľským reprezentantom Maciejom Zukom. Po tuloch „po-eun a hwarang“ postúpil poľský reprezentant. Robo na sekundu zaváhal pri cvičení druhého tulu a to ho stálo finále. Aj napriek tomu sme sa všetci tešili z jeho zaslúženej a ťažko vybojovanej bronzovej medaile, veď je lepší ako 24 pretekárov z tejto kategórie. GRATULUJEME !!! Robert dodal: „Už mám bronzovú a aj striebornú medailu, no a na druhý rok to bude zlatá! J“. V jeho kategórii zvíťazil švajčiar Daniel Zimmermann.

Napätie pokračovalo, keď sme očakávali výsledok medzi Jankom Gočom a fínskym reprezentantom Sami Makinenom. Sklamanie nastalo, keď po technicky dobrom zacvičení tulov „toi-gye a ge-baek“ zvíťazil fín.

Postupne sme sa presunuli na ring č. 5, kde sa už začali špeciálne techniky junioriek. V konkurencii 9 pretekárok mala skvelú šancu na obhájenie minuloročnej medaile Lenka Palaščáková. Lenka išla v poradí 7. Pred ňou ešte nik nekopol všetky 3 techniky. Prvý kop, ktorý sa kope do výšky 220 cm (flying front kick) sa jej vydaril a získala z dvoch 1 bod, pretože doska ostala v naklonenej polohe. Druhý kop (flying turning kick), ktorý sa kope do výšky a bokom bol Lenkin najobľúbenejší. Kopla ho azda najtechnickejšie zo všetkých avšak doska mala 2 otáčavé polohy a Lenke skočila do druhej a spätne do prvej polohy, čo si však rozhodcovia nevšimli a dali jej 1 bod, pričom šanca na protest bola nulová. Tretí kop flying side kick do diaľky 180cm preskočila a úspešne prerazila dosku, no pri preskoku sa jej prvá zábrana pretrhla a tak sa jej neprirátali žiadne body. Škoda toho druhého kopu, pretože ak by jej uznali 2 body, tak by bojovala o striebro a bronz.

Špeciálne techniky pokračovali v kategórii juniorov, kde našim želiezkom v ohni bol Tomáš Gajdoš. Konkurencia bola veľká – 22 súťažiacich, ale len 6 z nich boli tí najúspešnejší. Hneď v prvom kole si svojimi výkonmi zabezpečil 1. miesto poliak Rafal Wloch. V druhom kole kde sa malo rozhodnúť o druhom a treťom mieste rozhodcovia vybrali z piatich možných techník 1, a to kop vo výskoku do diaľky 280cm (flying side kick). Všetci 5 : David Dudek (Poľsko), Marko Lozic (Chorvát), Mick Bleekrode (Holandsko), Tom Watling (Anglicko) a Tomáš Gajdoš (Slovensko) tento kop predviedli bravúrne a napätie gradovalo. Ďalší kop vylosovali 360 stupňovú obrátku (360 back kick) vo výške 220 cm. Ani jeden z nich to však nedokázal skočiť. Situácia bola nesmierne napínavá a čakali sme, čo sa bude skákať ďalej. Vylosoval sa opäť 1 z náročnejších kopov a to 180 stupňová obrátka (180 rev turning kick) vo výške 220 cm. Tento kop zdolal jedine holanďan a zároveň týmto vybojoval striebornú medailu. Ďalej išlo o bronz. V duchu sme si opakovali: „dajte predný kop (flying front kick) vo výške 260 cm, tam je Tomek doma“. A stalo sa. Išli prví traja a nikto z nich tam nedokázal dokopnúť. Nasledoval Tomek. Pozícia, nameranie, pozícia – rozbeh – a samotný kop – doska ostala v zdvihnutej 1 polohe – dopad – postoj – rozhodcovia ukázali 1 bod a pre nás to znamenalo velikánsku radosť – Tomáš má bronz.

Po týchto napätiach nasledoval relax, obed a príprava na poobedňajšie zápasy.

V daný deň sme mali pred sebou ešte sparingové zápasy (športové boje) junioriek, kde sme mali do 42 kg Veroniku Balážovú a do 60 kg Lenku Palaščákovú. V ringu č. 1 sa začala váhová kategória do 42 kg, kde sme pozorne sledovali zápas medzi ruskou a slovinskou reprezentantkou, pretože jedna z nich mala byť Veronikina súperka. Nika v konkurencii 6 súťažiacich dostala voľný los, čo znamená, že postúpila jedno kolo bez boja a tak mala zabezpečenú tretiu priečku. Do boja o postup do finále predstúpila pred Veroniku slovinská reprezentantka Izabela Hohnjec, ktorej naša Nika po náročnom boji podľahla. Po oficiálnom čase to bola medzi Veronikou Balážovou a slovinskou reprezentantkou remíza. Nasledovalo 2 minútové predĺženie, po ktorom bola opäť remíza a neostávalo už nič iné ako len pristúpiť k boju o 1 bod. Až po niekoľkých minútach uznali slovinskej reprezentantke bod po vykonaní bočného kopu tzv. „yop chagi – side kick“ čím si zabezpečila postup do finále. Je potrebné poznamenať, že Veronika bola na takomto veľkom podujatí po prvýkrát a aj napriek tomu, že nezvíťazila, odnáša si zo šampionátu nové skúsenosti do budúcna. Majsterkou Európy sa v tejto kategórii stala chorvátka Andrea Ibanescu.

Náročný deň uzatvárala Lenka Palaščáková, ktorá bojovala vo večerných hodinách približne o 19:30 v konkurencii 15 súťažiacich. Lenka mala spočiatku tiež voľný los a čakalo sa kto bude jej súperkou (nemka alebo chorvátka?). O postup do semifinále a finále bojovala s chorvátkou Majou Cukrov, nad ktorou však nezvíťazila. Lenka zinkasovala 2 mínusové body pre tvrdé kontakty, čo prispelo k celkovému nepriaznivému výsledku.

Slovenský národný tím absolvoval v daný deň ešte otvárací ceremoniál, ktorého súčasťou bol kultúrny program v podaní talianských mažoretiek, dychovej hudby, mladých ale aj starších cvičencov taekwon-do a rímskych gladiátorov. Ceremoniál zahájil primátor mesta Terracina a prezident Medzinárodnej taekwon-do federácie (ITF) majster Tran T. Quan.

Od 23. hodiny do druhej hodiny rannej prebiehal v hoteli River kongres Európskej taekwon-do federácie A.E.T.F., na ktorom sa zúčastnilo 33 predstaviteľov z 24 európskych krajín. Do rokovacieho harmonogramu bol zaradený bod, ktorý pojednával o nomináciách na organizovanie Majstrovstiev Európy pre roky 2006 a 2007. Pre Slovenský zväz Taekwon-do ITF bol zaujímavý rok 2007. Žiadosť o nomináciu, ktorá sa týka organizovania majstrovstiev sme predložili prezidentovi Európskej Taekwon-do Federácie Tadeuszovi Lobodovi už v januári. Na tomto kongrese sa malo rozhodnúť, či budeme organizovať Euros 2007 alebo nie. Po rumunskom kolegovi dostala slovo a priestor pre prezentáciu PhDr. Martina Šoltisová Semešiová prezidentka slovenského zväzu, ktorá prostredníctvom powerpointovej prezentácie predstavila budúce miesto súťaže. Jednalo sa o mesto Piešťany, ubytovací komplex, športovú halu a pod. Po profesionálnom vstupe nasledovalo rozdanie našich predbežných materiálov a následné schválenie projektu. SLOVENSKO BUDE ORGANIZUJÚCOU KRAJINOU 13. JUNIORSKÝCH A 22. SENIORSKÝCH MAJSTROVSTIEV EURÓPY V ROKU 2007!!! Na tomto kongrese sa za Slovenský zväz TKD ITF tiež zúčastnil Ladislav Huňady, tréner slovenskej reprezentácie.

V sobotu nás čakali športové boje a prerážacie techniky. V dopoludňajších hodinách sme očakávali zápas Tomáša Gajdoša v juniorskej kategórii do 63 kg. Tomek mal tiež voľný los v prvom kole a tak sme čakali kto bude jeho súperom. Nakoniec ruský reprezentant zdolal reprezentanta z Maďarska a tak sa ocitol v súboji s Tomášom. Po 4 minútach kvalitného súboja sme však videli zdvihnutú ruku ruského reprezentanta Denisa Kima.

V popoludňajších hodinách nastúpili do bojov seniori. V kategórii do 63 kg sme sa spoliehali na Martina Magdu, bronzového medailistu z juniorskej kategórie z Tampere. Martin sa po prvýkrát zaradil do seniorov, čo mu spôsobilo aj menšie obavy. Martinov prvý zápas bol proti reprezentantovi z Belgicka Jamalovi Zaherovi, s ktorým si excelentne poradil a to mu zaručilo postup do ďalšieho kola. Nasledoval zápas, ktorý zaručoval víťazovi semifinále. Martin Magda nastúpil do tohto zápasu proti maďarovi Zsolt Gabor Kissovi, držiteľovi 4. danu, ktorému podľahol. Bol to opäť jeden zo vzrušujúcich zápasov.

Medzičasom sa už v ringu č. 5 bojovalo o titul v disciplíne prerážacích techník, kde sme mali Jána Goča a Lenku Palaščákovú. Lenka mala konkurenciu 12 súťažiacich a Jany 16. Lenka si počínala zo začiatku veľmi dobre, keď prerazila plastovú dosku bočnou hranou ruky (sonkalom), čím získala 2 body. Potom však nasledoval neúspešný pokus nohou (yop chagi), ktorý znamenal 0 bodov. V poradí tretia technika bočný kop (dollyo chagi) cez 2 dosky Lenke vyšiel a očakávali sme 2 body, čím sme sa mohli prebojovať do boja o medailu, avšak rozhodcovia zazreli Lenkynu spodnú nohu tesne nad zemou a tak jej neuznali ani jeden bod. V celku si však počínala statočne. Nie je jednoduché preraziť špeciálne upravenú plastovú dosku. O tom sa už čoskoro budú môcť presvedčiť všetci členovia zväzu, pretože sme dostali do daru 3 takéto dosky od londýnskeho klubu DOCKLANDS, v ktorom je hlavným trénerom Tom Denis 5. dan. Ďakujeme!!!

Ján Goč to mal oveľa ťažšie, pretože mal zdolať až 5 techník a navyše mal väčší počet spomínaných dosiek. Jeho celkový počet bodov bol 4, čo nepostačovalo na medailové pozície.

V celku si Slovenský národný tím Taekwon-do ITF priviezol 3 bronzové medaile, za čo vďaka patrí trénerom, organizačnému výboru a sponzorom.

V nedeľu ráno sme absolvovali fotenie na prekrásnom terracinskom kopci (viď fotodokumentáciu) a v popoludňajších hodinách sme sa stihli poprechádzať po uliciach Ríma. Výlet v Ríme trval 4 hodinky, ale je pre nás o to hodnotnejší, že sme tam boli v tak historický deň, kedy slúžil svoju prvú nedeľnú omšu novozvolený pápež Benedikt XVI. Navštívili sme Koloseum, Starý Rím, Vatikán, Španielske námestie a pod.

V pondelok sme sa mohli tešiť z úspechu našich reprezentantov spolu s ich rodičmi.

Ďalšie informácie a oficiálne výsledky si môžete pozrieť na www.itfeurope.org .

PhDr. Martina Šoltisová Semešiová
prezidentka SZTKD ITF